سه فرصت شغلی پاره وقت

سه فرصت شغلی پاره وقت

سه فرصت شغلی پاره وقت برای دانشجویان خارجی در روسیه زندگی در روسیه در مقایسه با سایر مقاصد محبوب در خصوص ادامه تحصیل در خارج از کشور ممکن است ارزانتر باشد، اما زندگی در اینجا هنوز هم ارزان نیست. اگر دانشجو هستید و می خواهید بدانید که در کنار تحصیل نیز چگونه می توان پول درآورد، ابتدا ممکن است اینگونه به نظر برسد که با ویزای دانشجویی هیچ گونه کاری نمی توان کرد. اما نومید نشوید.

چرا دانشجویان خارجی از فرصت های محدودی برای کار کردن در حین تحصیل برخوردارند؟

بر اساس قوانین روسیه، دانشجویان خارجی بایستی دارای مجوز ویژه ای باشند که بتوانند به طور قانونی در این کشور کار کنند. این مجوز تنها برای دانشجویان تمام وقت در دانشگاه های دولتی صادر خواهد شد. بنابراین، اگر دانشجوی تبادلی هستید یا دانشکده ی شما از سوی دولت معتبر نیست، بنابراین، متاسفانه هیچ مجوزی برای شما صادر نمیشود.

حتی اگر هم واجد شرایط تصاحب شغل باشید،  با فرآیند بوروکراسیِ بسیار پیچیده ای رو برو خواهید شد و این مجوز تنها به شما اجازه می دهد تا در یک زمینه ی تخصصی و حرفه ای فعالیت داشته باشید و تنها در منطقه ای مشغول به کار شوید که دانشگاه قرار دارد. و اگر در این فکر هستید که به طور قاچاقی و غیر قانونی کار کنید، بهتر است تجدید نظر کنید، چرا که اگر پی ببرند و دستگیرتان کنند، تا 5000 روبل ( معادل با 82 دلار ) جریمه تان می کنند و حتی ممکن است دیپورت شوید.

یکی دیگر از مشکلاتِ رایجِ پیش روی دانشجویان خارجی مسئله ی زبان است. هر چند که در شهرهای بزرگی همچون مسکو و سنت پترزبورگ، که معمولا دانشجویان خارجی تحصیل می کنند، صدها شرکت بین المللی هستند که کارآموز می پذیرند، اغلب به کسی نیاز دارند که زبان روسی را مسلط باشد. در خصوص مشاغل پاره وقت در بخش های خدماتی، تسلط کامل به زبان روسی اجباری است.

ممکن است چنین  به نظر آید که یافتن ویزای دانشجویی در روسیه ماموریتی غیر ممکن است، اما هیچ چیز در این کشور غیر ممکن نیست. کافی است بدانید که به دنبال چه هستید. درادامه بهترین روش ها را برای درآمد بیشتر معرفی می کنیم، بدون اینکه در خصوص خدمات مهاجرت با هیچ گونه مشکلی روبرو شوید.

1-برای دانشگاه خود کار کنید.

یکی از موارد استثناء برای قانون کار بدون مجوز این است که بتوانید برای دانشگاه خود کارکنید. ممکن است چنین فکر کنید که اگر قادر به روسی صحبت کردن نباشید، هیچ کار دیگری از دستتان بر نمی آید، اما اگر دانشگاه شما دوره هایی را به زبان انگلیسی پیشنهاد دهد، امکان این که شما بتوانید در آنجا مشغول به کار شوید، بسیار بالا خواهد بود.

محبوبترین فرصتهای شغلی در دانشگاه این است که دستیار استاد یا دستیار پژوهشی شوید. اگر پیش از این در زمینه ی دستیار استاد تجربه ای دارید و در زمینه و دوره ی خاصی علاقه مندیِ ویژه ای دارید، بد نیست که از قبل با استاد مربوطه تماس بگیرید و ببینید که آیا آنها به دنبال دستیاری برای خود هستند یا خیر.

این شغل معمولا بدین صورت است که بین دانشجویان و اساتید نقش واسطه را داشته باشید و مواد و ابزار آمادگی برای کلاس را فراهم نمایید. پول زیادی نصیبتان نخواهد شد، اما همچنان کاری خوب و نسبتا راحت است که بتوانید جزیی از هزینه ها زندگی خود را پرداخت کنید.

2- تدریس خصوصی زبان

اگر دستیاری استاد باب میل شما نیست، یکی دیگر از روش هایی که می توانید جایگاه خود به عنوان دانشجوی خارجی را به مزیت تبدیل کنید، این است که زبان خارجی تدریس کنید. در روسیه، بویژه در شهرهای بزرگ، مدام به کسانی نیاز دارند که زبان انگلیسی را خصوصی تدریس کنند.

تدریس خصوصی نوعی تدریس غیر رسمی است که معمولا چندین ساعت  در خانه ی مشتری (شاگرد ها ) انجام می شود. بنابراین، اگر زبان مادری شما یکی از زبان های محبوب در نزد روس ها باشد ( که از آن می توان به زبان انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، اسپانیولی یا ایتالیایی اشاره کرد)، یا اگر مثلا چینی زبان مادریِ شما باشد، فرصت بسیار خوبی دارید که بتوانید به عنوان معلم خصوصی کاری برای خود دست و پا کنید.

و اما بهترین بخش؟ روس ها پول خیلی زیادی بابت یادگیری زبان خارجی  به افرادی می دهند که یکی از زبان های فوق، زبانمادری شان باشد. بسته به تجربیات قبلی تان، سطح زبان آموزان و در پاره ای از موارد بسته به بخت و اقبال شما ، می توانید به ازای هر ساعت تدریس خصوصی، 50 دلار کسب کنید

اگر در این فکر هستید که کجا می توانید این پیشنهادات پر درآمد را دریافت کنید، پاسخش ساده است:

در فیسبوک. کافی است کلیدواژه هایی همچون " tutoring " (تدریس خصوصی) را به نام شهر یا زبانیکه به تدریس آن علاقه مند هستید، اضافه نمایید. مطمئنا بیش از یک گروه در فیسبوک را پیدا خواهید کرد، که میتوانید به این پیشنهادات پاسخ دهید یا رزومه ی خود را ارسال کرده و منتظر باشید با شما تماس حاصل شود.

3- نویسندگی به عنوان شغل آزاد

در نهایت، به ایده ای بر میخوریم که بیشتر مناسب کسانی است که ذهن ادبی دارند و اینکه بتوانید به عنوان نویسنده ی آزاد عمل کنید. در حالیکه شما این صلاحیت و مجوز را نخواهید داشت که برای یک شرکت رسانه ایِ مستقر در روسیه قلم بزنید، از آنجایی که این کار در روسیه بدون مجوز و غیر قانونی است، اما می توانید به مجلات آنلاین ، راهنماهای فرهنگی و یا روزنامه های کشورِ خود کمک نمایید.

 

روسیه مقصد جذابی است و قطعا تمامی ابزار و مواد لازم را برای سفر و سبک زندگی الهام بخش دارد، اما در خحصوص این کشور در وب سایتهای خارجی مطالب چندان زیادی نوشته نشده است، بنابراین شما از این مزیت رقابتی برخوردار هستید. چه روشی بهتر از این که مهارت نویسندگی خود ر ا بهبود بخشیده و از آن درآمد کسب کنید و در عین حال زمانش نیز منعطف و دست خودتان باشد و همه ی این ها بدون این که لازم باشد حتی از جای خود بلند شوید، نیز محقق می شود.

اما هنگامی که بحث مشاغل دانشجویی مطرح می شود، روسیه مملو است از فرصت های شغلی. کافی است کمی بیشتر در آن کنکاش کنید تا آن ها را پیدا کنید. اما فراموش نکنید که بین تمام سفرها، مهمانی های بین المللی و گرفتاری های پاره وقت، بایستی هر از چندگاهی نیز خود را در کلاس آفتابی کرده و نشان دهید.

منبع: https://www.rbth.com/education/328367-part-time-job-russia