فرهنگ مردم روسیه

فرهنگ مردم روسیه

فرهنگ های روسیه را بهتر بشناسیم ! چرا که این فرهنگ ها ارزش بسیار زیادی را برای سرزمین مادری و خانواده قائل بوده است و با توجه به تاثیرات بسزایی که رژیم شوروی سابق بر فرهنگ و آداب و رسوم این کشور گذاشت ، یک نوع ترس و بی اعتمادی عمیقی نسبت به افرادی که خارج از چهارچوب خانواده باشند نیز وجود دارد که توجه داشته باشید که به خاطر اثر بالای کمونیسم بر روی مردم شما گردشگران تور روسیه قطعا شاهد ارزش نهادن به فامیل ‌های دورتر و دوستی ‌های نزدیک خواهید بود و در ضمن جالب است که بدانید بعد از مسیحیت ارتدکس روسی ، دین اسلام با 10 تا 15 درصد پیرو در میان عموم مردم بعنوان دومین دین رایج این کشور شناخته و پذیرفته شد ، در زمینه هنری که باید بگوییم باله ، هنر مهم و شناخته شده کشور روسیه بشمار می رود و کمپانی ‌های معروفی در زمینه باله‌ در شهر مسکو و سنت پترزبورگ فعالیت چشمگیری دارند و همچنین آهنگسازان نامداری همچون " چایکوفسکی " که جزو مشاهیر این سرزمین می باشد و موزه‌ های بزرگ و پرطرفداری از ایشان نیز صاحب شهرت و محبوبیت حیرت انگیزی نیز وجود دارد که جزو مناطق گردشگری روسیه نیز محسوب می گردد .

در ضمن از نمادهای معروف روسیه می ‌توان به عروسک‌ های تو در توی " ماتروشکا " اشاره نمود که اغلب از شش تکه تشکیل شده اند و همچنین گنبدهای پیازی رنگارنگ که از دوران حکومت ایوان مخوف بسیار مشهور شده و نیز در معماری این کشور به ویژه کلیساها در سفر با تور مسکو قطعا خواهید دید و از بهترین نمونه‌ های آن می توان به این گنبدها درکلیسای سنت باسیل به کار رفته است اشاره نمود و در آخر غذاهای روسی هم از دیگر چیزهایی هستند که باید حتما در سفر به روسیه آن‌ ها را امتحان کنید چون واقعا طعم و مزه بی نظیری دارند

 

فرهنگ روسیه ارزش بسیار زیادی را برای سرزمین مادری و خانواده قائل بوده است

 

اجتماع و فرهنگ مردم روس

 

فرهنگ و آداب و سنت مردم روسی ترکیب زیبایی از زندگی اسلاوهای شرقی ، کلیسای ارتدکس و تا حدودی متاثر از فرهنگ اروپایی می باشد که با هنرمندی در کنار هم قرار گرفته شده است ، جالب است بدانید که کشور روسیه کشوری اروپایی است و درعین حال هم می توان گفت که نیست چرا که ریشه های این فرهنگ یک پای در شرق و یک پای در غرب دارد که این خود باعث شده که بسیار فرهنگ متنوعی داشته باشد و لازم به ذکر است که ادبیات روسی یکی از غنی ترین ادبیات جهان را در خود دارد و دارای شاهکارهای جاودانه و هنرمندان بنامی نیز می باشد و اینکه عصر طلایی ادبیات روسی که در دوران پتر کبیر آغاز شده بود ، در سال های 1815 تا 1830 میلادی به اوج خود رسید و بزرگترین شاعر روسیه " الکساندر پوشکین " را به عاشقان این شاخه معرفی کرد و از شاعران و نویسندگان دیگر روس می توان به " نیکولای گوگول " ،  " ایوان تورگنیف " ، " داستایفسکی " ، " لئو تولستوی " ، " آنتوان چخوف "  و " ماکسیم گورکی"  اشاراتی کرد که در نوع خود در جهان بی نظیرند .

خانواده ‌های روسی به تمام اعضای خود وابستگی غیر قابل باوری دارند و کاملا با هم متحد هستند ، اکثر خانواده‌ ها در آپارتمان‌ های کوچک زندگی می کنند و اغلب 2 یا 3 نسل ، این فضای کوچک را با هم شریک می شوند و اینکه بیشتر خانواده ‌ها در در این سرزمین کوچک بوده و تنها از یک فرزند تشکیل می‌ شوند زیرا اکثر خانم‌ ها بیرون از منزل کار می‌ کنند  در واقع شاغلند و دغدغه ‌ای بیش از تربیت فرزند در زندگیشان دارند و مردم روس‌ به شدت به کشورشان افتخار می ‌کنند و جالب است که این مردم می ‌دانند که زندگی سختی را دارند و برای آن که می ‌توانند در چنین شرایط دشواری زندگی خود را بگذرانند و به موفقیت و شکوفایی برسند ، به خود می ‌بالند و همچنین آن‌ ها به میراث فرهنگی غنی خود مغرور هستند و انتظار دارند باقی دنیا هم آن را تحسین نمایند .

 

فرهنگ اجتماعی روس ها

 • سلام و احوال پرسی‌های روسی اغلب با یک دست دادن بسیار محکم و استخوان شکن آغاز شده و ارتباط چشمی مستقیم و عباراتی مناسب، زمان ملاقات هم رد و بدل می‌شوند.
 • زمانی که با خانم‌ها دست می‌دهند، از شدت محکم بودن آن کاسته می‌شود.
 • خانم‌ها موقع دیدار از یکدیگر، گونه‌ها را سه بار می‌بوسند که اغلب از سمت چپ آغاز می‌شود.
 • مردان موقع دیدار، همدیگر را بغل کرده یا به پشت هم می‌زنند.
 • مردم روسیه اغلب در مراسم‌هایی مانند تولد، سال نو و کریسمس ارتدکسی به هم کادو می‌دهند.
 • اگر برای شام به خانه یک روس دعوت شدید، حتماً با خود یک هدیه کوچک به همراه ببرید.
 • از مردان انتظار می‌رود که برای میزبان گل ببرند؛ البته سعی کنید هرگز گل زرد نخرید.
 • هرگز برای نوزادی که به دنیا نیامده کادو نبرید، زیرا در روسیه آن را بدشگون می‌دانند.
 • روس‌ها معمولاً در ابتدا هدیه را قبول نمی‌کنند و شما باید با عباراتی ساده مانند «قابلی ندارد» یا «هدیه‌ای کوچک است» دوباره آن را پیشکش کنید که اغلب پذیرفته می‌شود.

هنگام غذا

 • همیشه زمانی که به مهمانی شام دعوت می‌شوید، به موقع یا نهایتاً تا یک ربع دیرتر برسید.
 • کفش‌های بیرون خود را درآورده و اگر میزبان به شما روفرشی مخصوص داد، با آن وارد خانه شوید.
 • برای مهمانی‌های شام، لباس رسمی خود را بپوشید. خوب لباس پوشیدن برای روس‌ها، نشانه‌ی احترام به میزبان است.
 • به میزبان برای آماده کردن و تمیز کردن میز بعد از شام پیشنهاد کمک دهید و اگر در ابتدا پذیرفته نشد، مؤدبانه پافشاری کنید.
 • قوانین صرف شام خیلی جدی نیستند؛ اما اغلب چنگال در دست چپ و چاقو در دست راست نگه داشته می‌شود.
 • همیشه اول از بزرگ‌ترین فرد جمع پذیرایی می‌شود.
 • هرگز قبل از میزبان یا قبل از دعوت او، شروع به صرف غذا نکنید.
 • موقع صرف غذا، دست‌ها باید همیشه قابل رؤیت باشند و آرنج روی میز قرار داده نشود.
 • باقی گذاشتن اندکی غذا در بشقاب، نشان دهنده‌ی فراوانی غذای آماده شده توسط میزبان و مهمان نوازی او است.
 • تا زمانی که به ترک میز دعوت نشده‌اید، از جایتان بلند نشوید.

                                                                                                                                  

 

رسم و رسومات ازدواج در روسیه                                                                                 

 طبق آداب و رسوم ازدواج در روسیه ، ازدواج برای عروس و داماد در این کشور از جایگاه خاص و ویژه ای برخورداری است.

در روسیه حلقه عروسی را به انگشت وسطی دست راست می کنند و قسم میخورند که تا آخر عمرشان با همسر خود با صداقت زندگی کنند و اگر مرد یا زن روس حلقه عروسی خود را بدست چپ انگشت وسطی کنند به این معناست که همسرشان فوت شده اند و رسم دیگر این بوده که عروس را در آغوش گرفته و داخل خانه می برند ، این رسم ازدواج اسلاوی بسیار قدیمی می باشد چون اسلاوی ها به این باور بودند که اگر عروس را در زمان داخل شدن به خانه همسرش در آغوش بگیرد و پاهای عروس زمین را لمس نکند ، شیطان فریب میخورد و عروس نظر نمی شود و اینکه در روستاهای روسیه شکاندن ظرف گلی نشانه باکره بودن عروس بوده و گلی که در جیب داماد گذاشته می شود نشان اظهارعشق عروس به داماد می باشد و ضمنا در ازدواج روس ها دو شاهد وجود دارد که یکی از طرف عروس و دیگری از از طرف داماد می باشد و شاهدان باید کسانی باشند که عروس و داماد به آنها بتوانند اعتماد کنند و بعضی ها مسئولیت این نقش را به خویشاوندان شان نیز میدهند . ضمنا شاهدان باید با عروس و داماد در قسمت انتخاب لباس ، لوازم آرایش ، برگزاری محفل عروسی ، بجا نمودن سنت های مراسم و ... کمک و همکاری های لازم را داشته باشند و دسته گل عروس که خیلی هم جالب است این است که عروس دسته گل خود را در جمعیت دختران که هنوز ازدواج نکرده پرتاب می کند و کسی که موفق به گرفتن دسته گل عروس شد، این به دین معنی است که او در آینده نزدیک ازدواج می کند .

 

فرهنگ غذایی مردم روسیه:

میراث غنی آشپزی روسی محصول تعامل فرهنگ های مختلف اعم  از : بالتیک تا شرق دور می باشد و خاک حاصلخیز روسیه هم برای کشت و کار انواع دانه ها، سبزی ها و میوه ها بسیار مناسب است و در بازارهای روسیه همیشه شما عزیزان می توانید بهترین مواد غذایی محلی را مشاهده و خریداری نمایید ؛ ضمنا روس ها گنجینه رنگارنگی از نان ها ، سالادها ، پیش غذاها و از همه مهم تر، سوپ های متنوع و خوشمزه دارند که درهمه دنیا غذاهای روسی را با آنها می شناسند و قطعا حرفی برای گفتن در شاخه آشپزی دارند .

در ضمن رودها ، دریاچه ها و دریاهای روسیه هم منبع بی نظیری از ماهی ها هستند و اگر علاقه مند به غذاهای دریایی هستید قطعا نا امید از روسیه بر نمی گردید و با این همه اوصاف ، حواستان باشد که روس ها مثل همه ساکنان سرزمین های سردسیر ، غذاهای چرب را دوست دارند و بنابراین بهتر است اگر به روسیه می روید مواظب رژیم غذایی تان باشید و شما در این کشور یک صبحانه معمولی شامل بلینی ( پنکیک کوچک روسی ) بافیلینگ شیرین یا ادویه دار ، انواع کاشا ( فرنی گندم سیاه یا غات دیگر ) ، سیرنیکی ( کلوچه پنیر روسی ) که آن را با مربا ، شکر یا خامه ترش می خورند و نان های متنوع روسی را خواهید خورد که طعم آنها در ذهنتان جادوانه می ماند .

روس ها پیش غذاهای خوش مزه ای هم دارند که گاهی از آنها به جای میان وعده هم استفاده می کنند و اینکه از زیتون و بلینی قارچ ، پنیر یا خاویار گرفته تا سالادهای دلچسبی که اغلب با مایونز مزه دارشان می کنند که واقعا بی نظیرند و متداول ترین سالادهای رستوران های روسیه سالاد الویه ( گوشت ، مرغ یا سوسیس خردشده ، پنیر ، سبزیجات و سس مایونز  ) و سایدکا پد شوبی ( سالاد کلاسیک ماهی ) هستند

 

  کارهایی که نباید در روسیه انجام دهید:

1. با دستکش دست ندهید.

از نطر روس‌ها به‌شدت غیر‌مودبانه است که هنگام ملاقات کسی، با دستکش دست دهید. بنابراین مطمئن شوید قبل از هرگونه ملاقات و برخوردی دستکش خود را درآورید. همچنین هرگز در ورودی در دست ندهید چون روس‌ها آن را نشانه‌ی بدشانسی می‌دانند. آن‌ها معتقد هستند اگر در درگاه دست بدهید عاقبت کار صحبت با شما به یک مشاجره و دعوا ختم خواهد شد.

2. آخرین گیرنده هدیه نباشید.

روس‌ها یک عبارت و اصطلاح خنده‌دار دارند که ترجمه‌ی ابتدایی آن این است: "آخرین کسی نباشید که هدیه گرفته است.".معنی ساده‌ی آن، این می‌شود که هرگز کسی نباشید که آخرین هدیه را دریافت کرده است و همواره هدیه‌ی دریافتی را جبران کنید . روس‌ها بسیار تمایل به بخشندگی و سخاوتمندی دارند حتی اگر چیز زیادی برای دادن نداشته باشند. بنابراین هرگز وقتی چیزی را به شما می‌بخشند قبول نکنید مگر اینکه حقیقتا آن را می‌خواهید و در ضمن این نکته را رعایت کنید که بعد از چندین بار رد کردن آن را بپذیرید و از این بابت نگران نباشید چرا که روس‌ها چندین بار تعارف و اصرار می‌کنند.

 

3. جوک های خانوادگی نگویید

 

بسیاری از جوک‌هایی که در روسیه می‌شنوید ممکن است راجع به جنسیت، نژاد، مذهب و حتی سیاست باشد و خندیدن به آن‌ها هم محدودیتی ندارد. ولی دقت کنید هرگز جوک‌هایی پیرامون موضوع اعضای خانواده نگویید چرا که از نظر روس‌ها این کار بسیار اهانت‌آمیز و گستاخانه است.

 

4. به سالمندان بی احترامی نکنید

 

مشابه بسیاری از کشورها احترام به سالمندان بخش مهمی از فرهنگ خانواده است. دادن صندلی خود در اتوبوس یا مترو به افراد مسن و یا زن باردار نشانه‌ی احترام است. شاید در بعضی کشورها تعارف صندلی به افراد اقدام خوشایندی به نظر نرسد ولی در روسیه از شما انتظار دارند جای خود را به کسی که احتیاج دارد بدهید.

 

5. صورتحساب غذا را دانگی حساب نکنید

 

وقتی در بیرون غذا می‌خورید میزبان باید تمام صورتحساب را بپردازد، بنابراین در این کشور این که هر کس سهم خودش را بدهد بی‌ادبی محسوب می‌شود. همچنین این رسم که آقا باید در هنگام همراهی با یک خانم هزینه‌ها را بپردازد، همچنان در روسیه پابرجا است.

 

6. کیف پول خالی هدیه ندهید

 

روس‌ها معتقد هستند هدیه دادن یک کیف جیبی خالی، بد شانسی می‌آورد. از نظر آن‌ها چنین هدیه‌ای به معنی آرزوی تهیدستی و مشکلات مالی برای دریافت‌کننده‌ی هدیه است. بنابراین اگر به دوست خود یک کیف جدید هدیه می‌دهید، مطمئن شوید که یک چیز مخصوص هر چند کوچک داخل کیف گذاشته‌اید.

 

7. اجازه ندهید خانمی بار سنگینی را حمل کند

 

در روسیه قوانین مجزا بر اساس جنسیت همچنان وجود دارد. از این رو از مردان انتظار می‌رود جوانمردانه رفتار کنند. به‌عنوان مثال دست زنی را که از اتوبوس پیاده می‌شود را بگیرند، در ماشین را باز کنند، او را در حمل وسایل سنگین کمک کنند. .با این که زنان روسی از نظر بنیه‌ی بدنی قوی هستند، مردان روس باور دارند کمک به زنان یک کار ساده برای نشان دادن ادب است.

 

8. بدون دلیل لبخند نزنید

 

روس‌ها فقط برای دوستان و اعضای خانواده‌ی خود لبخند می‌زنند. بنابراین در مسکو زمانی که در وسایل حمل و نقل عمومی هستید یا خرید می‌کنید بر حسب تصادف به غریبه‌ها لبخند نزنید. روس‌ها یک ضرب‌المثل دارند، "بدن دلیل لبخند زدن نشانه‌ی حماقت است."

 

9. دست خالی به جایی نروید

 

اگر برای صرف شام یا ملاقات به منزل کسی دعوت شده‌اید، خیلی بی‌ادبانه است که دست خالی بروید. یک هدیه‌ی کوچک مثل گل، دسر و یا یک اسباببازی کوچک برای کودکان با خود به همراه داشته باشید. روس‌ها با افتخار برای مهمانان خود وعده‌های غذایی مفصل و پر نقش و نگاری را آماده می‌کنند و دست خالی رفتن، نوعی عدم قدردانی از میزبان محسوب می‌شود.

 

10. با کفش وارد خانه نشوید

 

هرگاه وارد منزل یک روس می‌شوید رسم درست این است که کفش‌های خود را در بیاورید. بسیاری از خانه‌ها با فرش‌های گران‌قیمت ایرانی تزئین شده‌اند که تمیز کردن آن‌ها کار مشکلی است. بعضی میزبان‌ها ممکن است به شما پیشنهاد دهند دمپایی بپوشید. در برخی مهمانی‌ها ممکن است برخی بانوان یک جفت کفش اضافی برای استفاده در داخل خانه بیاورند.

 

11. در گوشه میز ناهار خوری ننشینید

 

این یکی دیگر از خرافات روس‌ها است. توصیه می‌شود که هرگز در گوشه‌ی میز ناهارخوری ننشینید، به‌خصوص اگر شما یک خانم جوان هستید. گفته می‌شود "کسی‌که در گوشه‌ی میز بنشیند سرنوشت او به‌گونه‌ای رقم می‌خورد که هرگز ازدواج نکند یا به عشق خود نرسد."

 

12. در فضای بسته سوت نزنید

 

مشابه بسیاری از فرهنگ‌های آسیایی، در روسیه نیز سوت زدن در فضای سرپوشیده بدشانسی می‌آورد. روس‌ها بسیار خرافاتی هستند و باور دارن سوت زدن در داخل ساختمان باعث ورشکستگی مالی، فقر و حمله‌ی سوسک‌ها می‌شود!

 

13. بطری خالی را روی میز نگذارید.

 

اگر در منزل یک روسی چیزی می‌نوشید، رها کردن بطری خالی روی میز به عنوان بد شانسی در نظر گرفته می‌شود. وقتی یک بطری تمام شد، بهتر است آن را روی زمین قرار دهید و یا قبل از سرو کردن بطری جدید آن را دور بیندازید. همچنین به شما توصیه می‌شود هرگز پول خرد یا کلید خود را روی میز جا نگذارید .از نظر روس‌ها این‌ موضوع باعث بدیمنی و ورشکستگی مالی و غم واندوه خواهد شد.

 

14. لباس راحتی نپوشید

 

معمولا روس‌ها خیلی خوب لباس می‌پوشند. زنان و مردان روس دوست دارند حتی در کارهای غیر رسمی مثل خرید از سوپرمارکت و رفتن به بانک هم لباس شیک بپوشند. بنابراین دفعه‌ی بعد که به روسیه رفتید، استانداردهای مد و لباس پوشیدن خود را بالا ببرید.

 

15. یکی از رفتارهایی که در روسیه پسندیده نیست، گرفتن انگشت به سمت مخاطب‌تان است و در نتیجه بهتر است از کل دست استفاده کنید. علاوه بر این نشان دادن انگشت شصت به علامت اوکی، در این کشور به منزله بی‌ادبی گذاشته می‌شود.

 

 

 

آداب و رسوم تجارت

 

 •  
 • معمولاً برای برقراری روابط تجاری با روس‌ها نیازی به روابط شخصی طولانی مدت نیست.
 • البته تشکیل دادن شبکه‌ای از افراد قابل اعتماد و شناخته شده توصیه می‌شود.
 • صبوری در امور تجاری روسیه مهم است.
 • برای اولین دیدار بهتر است رسمی برخورد کنید.
 • اغلب روس‌ها به کسانی که در همه‌ی زمینه‌ها تجارت می‌کنند، اعتماد ندارند.
 • قرارهای ملاقات در روسیه ضروری هستند و باید تا جایی که امکان دارد از قبل هماهنگ شوند.
 • برای ملاقات با یک مقام دولتی، باید حداقل از ۶ هفته قبل اقدام به هماهنگی کرد.
 • هفته اول ماه می تعطیلات رسمی زیادی دارد که توصیه می‌کنیم روی آن برای قرارهای کاری حساب نکنید.
 • برای ملاقات‌ها باید به موقع برسید.
 • معمولاً قرار اول راهی برای مشخص کردن میزان اعتبار و ارزش شرکتتان برای برقراری روابط کاری بعدی خواهد بود.
 • قبل از آن‌ که بحث‌های کاری آغاز شود، معاشرت‌های طولانی برای آشنایی بیشتر صورت می‌گیرند.
 • در انتهای هر قرار ملاقات، اغلب یک پروتکل امضا می‌شود که همان خلاصه‌ای از جلسه را در بر می‌گیرد.

 

آداب و رسوم مذهبی روسیه

 

در روسیه جشن‌های مذهبی بسیار مهمی از جمله جشن عید پاک، کریسمس، جشن غسل تعمید، و چند مراسم مذهبی دیگر بزرگ داشته می‌شود.

جشن کریسمس (میلاد حضرت عیسی علیه السلام) برخلاف کلیساهای کاتولیک غرب که در تاریخ 25 دسامبر جشن گرفته می‌شود، بر اساس عقاید کلیسای ارتدوکس روسیه، در تاریخ 7 ژانویه گرامی داشته می‌شود.

برخی مردم روسیه همچنین به علائم و افسانه‌های زیادی معتقد هستند. یکی از آنها جشن «ایوان کوپالا» است که یکی از مراسم تابستانی مردم اسلاو است که شباهت‌هایی به جشن چهارشنبه سوری ایرانی‌ها دارد.

https://newsmedia.tasnimnews.com/Tasnim/Uploaded/Image/1397/07/15/1397071513062234615594154.jpg

این جشن باستانی در دوران بت‌پرستی زمانی که مردم به خدایان متعدد و نیروهای طبیعی و جادو اعتقاد داشتند، باز می‌گردد. مردم اسلاو این مراسم را در بلندترین روز سال جشن می گیرند. امروزه این جشن در تاریخ 24 ژوئن گرامی داشته می‌شود.

در روسیه کنونی برخی از جشن‌ها و فستیوال‌های قدیمی همچنان پابرجا مانده، یکی از آن‌ها جشن خداحافظی با زمستان است که به نام «ماسلنیتسا» شهرت دارد که مردم با آن به استقبال بهار می‌روند.

https://newsmedia.tasnimnews.com/Tasnim/Uploaded/Image/1397/07/15/1397071513015690915594094.jpg

یکی از نمادهای معروف فرهنگ روسیه عروسک‌های تودرتوی "ماتریوشکا" است که اغلب از شش تکه تشکیل شده‌اند که در کنار سایر صنایع دستی چوبی و نفیس این کشور، یکی از سوغات‌های جذاب برای توریست‌های خارجی در روسیه است.

https://newsmedia.tasnimnews.com/Tasnim/Uploaded/Image/1397/07/15/1397071513034274115594114.jpg

 

از دیگر نشانه‌های فرهنگی خاص در روسیه وجود ویلاهای شخصی کوچکی در حومه شهرهاست که به «داچا» معروف هستند. به دلیل کوچک بودن خانه‌ها در شهرهای بزرگ، آب و هوای خوب، و همچنین قیمت پایین  زمین در خارج از شهر، مردم روسیه غالبا دارای چنینی ویلاهایی هستند و اواخر هفته و بخصوص تابستان، از هر فرصتی برای پناه بردن به طبیعت، کاشتن گل و گیاه و میوه و سبزیجات، ماهی‌گیری، چیدن قارچ و میوه های بوته ای، کباب درست کردن، شنا و… به آنجا می‌روند. خاطرات دوران تابستان بسیاری از کودکان در روسیه در همین ویلاها شکل می گیرد.

ضمن اینکه بطورکلی در شهرهای کوچک روسیه، خلق وخوی مردم بسیار مهربانتر و گرمتر از شهرهای بزرگ بوده و این مسئله کاملا مشخص است و سردی و خشن بودن مردم کمتر احساس می‌شود.

در روسیه مانند بسیاری از کشورها احترام به سالمندان نیز بخش مهمی از فرهنگ خانواده است. دادن صندلی خود در اتوبوس یا مترو به افراد مسن و یا زن باردار نشانه احترام بوده و غالبا توسط مردم رعایت می‌شود.

در روسیه احترام مردام به زنان نیز یکی از ارزش‌های اجتماعی مهم محسوب می‌شود و همواره از مردان انتظار‌ می‌رود تا نسبت به خانم‌ها جوانمردانه رفتار کنند. به عنوان مثال دست زنی را که از اتوبوس پیاده می شود را بگیرند، در ماشین را باز کنند، او را در حمل وسایل سنگین کمک کنند. مردان روس با چنین برخوردهای ساده‌ای نشان می‌دهند که به بانوان احترام می‌گذارد.

جالب توجه است بدانیم که در روسیه در ازای هر 1000 مرد، 1159 زن وجود دارد. در روستاها این آمار بیشتر هم شده و به 1183 زن برای هر 1000 مرد می‌رسدضمنا از هر چهار مرد در روس، یک نفر قبل از 55 سالگی می‌میرد. متوسط عمر مردان در روسیه 64 سال است. روسیه جزو 50 کشوری است که میزان عمر متوسط شان تا این اندازه پایین است. یکی از علل اصلی مرگ زودرس مردان در روسیه، مصرف بیش از حد مشروبات الکلی است.