مزایا و معایب متخصص دهان و دندان‌ بودن چیست؟

مزایا و معایب متخصص دهان و دندان‌ بودن چیست؟

متخصص دهان و دندان نقش جدایی‌ناپذیری در مطب دندان‌پزشکی دارد و مسئولیت‌های شامل تمیز کردن دندان‌ها تا عکس‌برداری و کمک به آرام کردن بیماران را دارد. در این بخش از مقالات سایت آرمین افق به بخش‌های مثبت و منفی این حرفه می‌پردازیم:

مزایا

 

رشد اشتغال:

گرایش بهداشت دهان و دندان به‌شدت در حال رشد است. بر اساس اداره آمار نیروی انسانی، برای اشتغال متخصصین بهداشت دهان و دندان در سال 2010 الی 2020 انتظار افزایش بیش از 38 درصد انتظارمی رود، به‌طور فراوان سریع‌تر از حد متوسط است. علاوه بر این، ازآنجایی‌که مردم همیشه نیاز دارند دندان‌های تمیزی داشته باشند، متخصصین بهداشت دهان و دندان همیشه موردنیاز جامعه هستند.

 

درآمد بالا:

ازآنجایی‌که متخصصین بهداشت دهان و دندان همیشه موردنیاز جامعه هستند، درآمد خوبی می‌توانید در این حرفه کسب نمایید. درآمد سالانه‌ی میانگین برای متخصصین بهداشت دهان و دندان در کشورهای توسعه‌یافته 68 هزار دلار برآورد شده است.

 

مدت‌زمان تحصیل متوسط:

تمام چیزی که برای متخصص بهداشت دهان و دندان شدن نیاز دارید یک مدرک دانشگاهی است. شما می‌توانید به این شغل موردنیاز جامعه نسبتاً سریع‌تر از دیگر مشاغل وارد شوید.

 

انعطاف‌پذیری:

متخصصین بهداشت دهان و دندان اختیار انتخاب نوع کار بر اساس تمام‌وقت یا نیمه‌وقت بودن را به‌دلخواه خود دارا هستند؛ بنابراین برنامه کاری منعطفی دارند. برخلاف دیگر مشاغل، متخصصین بهداشت دهان و دندان نیازی به کار کردن در شب، آخر هفته‌ها و روزهای تعطیل را ندارد.

معایب

کم بودن تنوع شغلی:

برخلاف رشته‌های مختلفی که گرایش‌های متنوعی رادارند، شغل متخصص بهداشت دهان و دندان در تمام نقاط یکسان است. اگر به حرفه خود علاقه‌مند باشید، این پایداری در این حرفه عالی است. اگر به دنبال تنوع در شغل خود هستید، متخصص دهان و دندان شغل مناسبی برای شما نخواهد بود.

 

تکراری بودن:

متخصص بهداشت دهان و دندان نقش ویژه‌ای در مطب دندان‌پزشکی ایفا می‌نماید. این افراد یک وظیفه یکسان را در محیطی یکسان به‌صورت مکرر هرروز تجربه می‌کنند. ممکن است تفاوتی بین مراجعین مختلف وجود داشته باشد، ولی شما هرروزه کار تمیز کردن دندان را انجام خواهید داد.

 

مراجعین ناخوشایند:

همان‌طور که ممکن است انتظار داشته باشید، بیشتر مشاغل بهداشت دهان دندان نیازمند کار با دهان بیماران و مراجعین مختلف است. ممکن است با بیماری با بوی ناخوشایند دهان، پوسیدگی دندان و لثه‌های متورم برخورد داشته باشید.

 

مترجم: مجید مظفری زاده

منبع:www.carrington.edu