5نكته كه بايد درمورد آداب معاشرت در روسیه بدانیم

5نكته كه بايد درمورد آداب معاشرت در روسیه بدانیم

آداب معاشرت در کشورهاي مختلف جهان متفاوت است، روسيه به عنوان بزرگترین کشوری که حدود يك هشتم 1/8 از كره ي زمین را در بر گرفته است، مطمئناً مجموعه قوانین آداب معاشرتي خاص خود را دارد. روسيه به دلیل وسعت زيادش توانايي به هم آميختن بعضي ارزشهای شرقی و غربی را در جامعه خود داشته است . و اين موضوع ممكن است باعث گيچ شدن گردشگران، مهاجران و يا بازدید کنندگان شود، زیرا در نگاه اول ممکن است این ارزش ها عجیب، بي د ليل، غیر ضروری یا بي ادبانه به نظر برسند، اما آنها جزئی از فرهنگ بسیار منحصر به فرد روسیه هستند و شما به بخوبی مي توانيد آنها را بشناسيد. در زير 5 مورد درباره ي آداب معاشرت در روسيه وجود دارد كه بايد بدانيد

1. احوال پرسي در روسيه

اگر شما يك مرد هستید، بايد بدانيد كه مردان روس با دست دادن خيلي محكم با يكديگر سلام و احوال پرسي مي كنند. هر دو مرد در حالی که مستقیماً به چشمان یکدیگر نگاه می کنند، دست یکدیگر را مي فشاردند. اما اگر شما خانم هستيد آقايان به صورت آرام تر با شما دست مي دهند ولي آن حالت نگاه كردن مستقيم در چشم يكديگر وجود دارد.

اگر در زمستان بیرون هستید، مطمئن شوید که دستکش را قبل از سلام و احوالپرسی از این طریق جدا کنید، یا ممکن است شما را بی ادب بدانند. حتي اگر در زمستان بيرون هستيد فراموش نكنيد كه  بايد بدون  دستكش احوال پرسي كنيد. در غير اين صورت به عنوان بي ادبي شما تلقي مي شود. اگر شنیده اید که روس ها هنگام احوال پرسي يكديگر را در آغوش مي گيرند و مي بوسند، درست است. اما بايد بدانيد كه اين نوع احوال پرسي مخصوص دوستان بسيار نزديك، افراد خانواده، يا براي كسي كه بعد از مدت ها دوري از محل زندگي به خانه برگشته است، مي باشد.

اگر با شخصي برای اولین بار ملاقات مي كنيد، احوال پرسي با نام كوچك توصیه می شود، زیرا  نشانه احترام شما به طرف مقابل مي باشد. اما دقت داشته باشيد تا زمانی که هر دوي شما كاملا به هم نزديك نشده ايد و از شما خواسته نشده است از احوال پرسي فقط با نام كوچك خودداري كنيد زيرا ممكن است رفتار شما بي ادبانه به نظر برسد. برای خانم ها ، گاهی اوقات ممكن است نام خود را با كمي تغییر شکل نسبت به مردان عنوان كنند. اين شكل رفتار محبت آميز از آنها نشانه اي اين است كه آن خانم شما را به عنوان موردي مناسب براي ازدواج مي داند.

هدیه اي از نوع نان و نمک، همراه با در آغوش گرفتن ،گاهی به عنوان روشي رسمي براي خوش آمد گويي استفاده مي شود. گفته می شود که این روش خوش آمد  گويي به اندازه اي مورد توجه است كه حتي در بعضي از نقل قول ها مانند " حتي امپراتوري روسيه  نميتواند اين هديه نان و نمك را قبول نكند" به آن اشاره شده است. آنها اعتقاد دارند كه نان نمادي از سلامت و ثروت است و همچنين نمك نمادي از محافظت در برابر شياطين است. اعتقاد بر این است که نان به عنوان نمادی از ثروت و رفاه است، در حالی که نمک از روح شر محافظت می کند. اين مورد امروزه بيشتر در مراسمات مهم مانند جشن هاي عروسي ديده مي شود.

2. مراقب حركات بدن خود باشيد

بسياري از مواردي كه در شرق و غرب طربيعي است ممكن است در روسيه بي ادبانه تلقي شود. مواظب باشيد كه چگونه شخصيت خودتان را معرفي مي كنيد. در زير برخي از آداب و رسوم  متعارف در مورد حركات بدن شما ذكر شده است:

 •در ملاء عام از سوت زدن خودداري كنيد، زيرا آنها اعتقاد دارند اين كار باعث فقر و نشانه ي وظعيت نامساعد مالي است.

همچنين با انگشت اشاره كردن به اشخاص بي احترامي و توهين آميز تلقي مي شود، و روش صحيح اين كار اين است كه با تمام دست خود و به صورتي كه كف دست پايين قرار گيرد و انگشت هاي دست شما (بجز انگشت شست) به طرف پايين حركت كند. 

مراقب نحوي ايستادن خود باشید. اگر دستان خود را در جیب خود قرار ندهید و با حالت نادرستي بایستید اين حالت شما را شخصي تنبل جلوه مي دهد.

حالت معمول انگشت شست به نشانه ي تاييد در روسيه حالتي توهین آميزي دارد.

 در آخر، مراقب لبخندهای خود باشید، زیرا لبخند بیش از حد معمول می توانند به عنوان فريبكاري تلقی شوند.

3. بازديد از منزل روس ها

در سنت هاي روسي براي اينكه نشان دهند غذا براي افراد خانواده به مقدار كافي وجود دارد در هنگام غذا خوردن، مقدار زيادي غذا در سفره سرو مي شود. و در عوض، مهمانان بايد هدیه هايي شايسته و در خور با خانه ای که به بازديد آن مي روند، تهيه كنند.

از اقايان انتظار مي رود هنگام بازديد گل هايي با تعداد فرد و با رنگ هاي مختلف بجز رنگ زرد ( براي مثال عدد 13 نشان دهنده ي بد شانسي است) به عنوان هديه تهيه كنند. اما اگر منزلي كه به بازديد آن مي رويد بچه دار هستند هديه مناسبي كه از شما انتظار مي رود چيزي مانند شكلات و تنقلات است. تا قبل از اينكه كودكي به دنيا نيامده است هيچ هديه اي به اون ندهيد زيرا اعتقاد بر اين است كه اين كار موجب بدشانسي مي شود. گاهي اوقات ممكن است با تعارفي مانند " نيازي به اين كار نبود" مواجه شويد ولي رفتار مناسب در اين موقعيت اين است كه دوباره هديه را تعارف كنيد و اين بار حتما پذيرفته مي شود.

در روسيه شما هنگام ورود به منزل بايد كت و كفش خود را در بياوريد و ممكن است گاهي اوقات ببينيد كه ميزبان با عجله براي شما يك جفت دمپايي مي آورد.

اگر براي غذا دعوت شده ايد براي اينكه ميزبان ناراحت نشود از هر نوع غذايي كه براي شما تهيه شده است ميل كنيد اما مراقب باشيد زيادي غذا نخوريد و سپس با افراد خانواده گفته گويي داشته باشيد. 

4. مراقب تعريف و تمجيد كردن خود باشيد

با اين که در بسیاری از نقاط جهان تعريف و تمجيد كردن نسبتاً از اهميت كمي برخوردار است  اما در روسيه به اين مورد اهميت زيادي مي دهند و اگر شما چيزي را مي گوييد بايد منظورتان حتما همان باشد.

اگر بيش از حد تعريف و تمجيد كنيد ممكن است حرف هاي شما را جدي بگيرند و اين كار شما را در موقعيتي نا مناسب قرار مي دهد. براي اينكه از اين شرايط در امان باشيد بهتر است مراقب تعريف و تمجيد هاي خود باشيد.

5. هنگام صحبت كردن در مورد سياست  مراقب سخنان خود باشيد

 ممكن است به نظر برسد روس ها تمايل به صحبت كردن در مورد سياست هاي موجود در كشور خود را دارند و در بسيار ي از كشورها همراه شدن در اين بحث ها و گفت گوها امري عادي است.

اما مشخص شده است كه روس ها به كشور خود بسيار افتخار مي كنند و براي يك شخص خارجي صحبت كردن نادرست درباره اين كشور اصلا توسيه نمي شود و بسيار ناشايست تلقي مي شود.

اگر مي خواهيد علاقه خود را به اين كشور نشان دهيد با يادگيري و صحبت كردن در مورد زبان، هنر و تاریخ اين كشور مي توانيد اين كار را انجام دهيد.

لازم نیست که کاملی باشد، و مردم روسیه عموماً از تلاش برای یادگیری بسیار قدردانی می کنند، حتی اگر فقط قادر به بیان چند عبارت باشید.

بايد بدانيد كه نياز نيست به صورت كامل اين كار را انجام دهيد زيرا روس ها تلاش شما را براي يادگيري تحسين مي كنند حتي اگر بتوانيد تنها چند عبارت و جمله بگوييد.